SSS

2 aydır düzelme olmadı

Ahmet Mengi: Merhaba Dr. Bey, 44 yaşındayım ve yaklaşık 2 aydır makat bölgemde ağrı ve kanama şikayetim mevcut. baş vurduğum aile hekimimce hemoroid tanısı kondu ve ilaç verildi. Ancak 2 aydır şikayetimde bir düzelme olamadı. Ne yapmalıyım?

Öncelikle geçmiş olsun. Ağrı şikayetinizin olması öncelikle anal fissür hastalığı olabileceğinizi bize anlatmakta. Bu hastalıktada dışkılama sonrası kanama olabilmektedir. Hemoroidal hastalıkta bu hastalığa eşlik edebilir. Ancak kronikleşen anal fissürün tedavisi içerisinde cerrahide olmak üzere farklı tedaviler gerektirebilir. Yaşınız gereği tedavi sonrası veya öncesinde kalın barsak kanseri gibi kalın barsağın istenmeyen hastalıklarının ayrımının yapılabilmesi için kolonoskopinizin yapılması gerekmektedir. Saygı ve sevgiyle.

Çatlak yeniden mi oluştu?

Kolay gelsin hocam. 25 ocakta fisurektomi ve sifinkretomi ameliyatı oldum. Ameliyat olduğumdan beri hiç kanamam olmadı. Pursennid kullanıyordum. Dün kabız oldum, ameliyattan sonra ilk kez ve kanamam oldu tekrar. Çatlak yeniden mi oluştu sizc, ne yapmalıyım? Tesekkür ederim.

Ameliyat sonrası erken dönemde bu şikayetler olabilir. Bu arada, zeytinyağı, çiğ sebze-meyve, kuruyemiş ağırlıklı beslenin ve baharat, acı, turşudan uzak durun. Dışkılama sonrası (sabun kullanmadan) bol sıcak suyla temizlenin. Sevgiler…