Anal Apse (Makat Apsesi) Belirtiler, Tedavisi ve Cerrahisi

Anal Apse (Makat Apsesi) Belirtiler, Tedavisi ve Cerrahisi

 

Anal Apse Nedir?

Anal bölgede ve perinede mikrobik hadiseye bağlı olarak gelişen apsedir. Ağrılı ve hassas şişkinlik oluşturur. Ateş yapabilir.

 

Anal Apse Belirtileri

Anal bölgede kızarıklık, şişlik ve hassasiyet oluşturur. Vücutta ateş gelişebilir. Halsizlik yapabilir, Ağrı nedeniyle hasta genel de yan oturur ya da oturamaz.

 

Anal Apse Cerrahi Tedavisi

Her apsede olduğu gibi anal apsenin tedavisi cerrahi olarak boşaltılmasıdır. Apse drenajı sonrası antibiyotik tedavisi uygulanır. Anal apse anal fistüle dönüşme riski nedeniyle drenajın yapılacağı bölgenin seçimi çok önemlidir.

 

Anal Apse Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Apsenin cerrahi tedavi sonrasında anal iltihaplı akıntı olacaktır, o bölgeye gazlı bez konulması akıntının kontrolü ve iç çamaşırın kirlenmesini engelleyecektir. Sıcak su uygulaması iyileşmeyi hızlandıracaktır.

 

Sizden gelen sıkça sorulan soruları Prof. Dr. Bahadır EGE cevaplıyor…

 

Anal apse için krem işe yarar mı?

Anal apsenin drenajı tedavinin ana prensibini oluşturur. Krem uygulamasının bu anlamda tedaviye bir katkısı yoktur.

 

Anal apse sıcak su uygulaması iyi gelir mi?

Sıcak su uygulaması anal bölge hastalıklarında temel tedavi prensiplerinden biridir. Apse drenajı sonrası sıcak su uygulaması iyileşmeyi olumlu olarak etkilemektedir.

 

Anal apse tedavi edilmezse ne olur?

Anal apse mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen olgularda ciddi enfeksiyonlara ve o bölgede gazlı kangren gelişmesine sebep olabilir. Apse daha derinlere ilerleyerek komplike hale gelir ve sonrasında gelişecek fistülün sfinkter hasarını artırır.

 

Makat apsesi (anal apse) neden olur?

Anal bölge de yerleşen salgı bezlerinin iltihaplanması sonucu gelişir. Bazen o bölgedeki kıl köklerinin iltihaplanması da anal apsenin bir diğer sebebidir.

 

Makat apsesi (anal apse) ilaçla geçer mi?

Anal apse ilaç tedavisi ile gerileyebilir ancak her apsede olduğu gibi temel tedavi prensibi cerrahi drenajdır.

 

Makat apsesi (anal apse) ameliyatı kaç günde iyileşir?

Apsenin cerrahi tedavisi çok kısa süren bir işlemdir. Hastanede yatmaya gerek kalmaz. Hasta hızlı bir rahatlama olur. Apsenin derinliği ve komplike oluşu iyileşme süresini etkiler. İyileşme ayaktan takiple olur ve genelde hastayı işinden gücünden etmez.

 

Makat apsesi (anal apse) kendi kendine geçer mi?

Makat apsesi bazen kendi kendine diren olur ve akarak iyileşme sürecine girebilir. Ancak bu bizim istediğimiz bir durum değildir. Drenajın ve iyileşmenin bizim kontrolünde olmasını isteriz.

 

Fistül ameliyatı olmazsa ne olur?

Fistülün tedavisi de cerrahidir. Tedavi olmazsa tekrarlayan apseleşmeler ve yeni fistül gelişimi/komplike olması gibi durumlara sebep olabilir.

 

Makat apsesi (anal apse)  tekrarlar mı?

Anal bölge hastalıkları nüks etme potansiyeli vardır. Özellikle uygun tedavi edilmezse anal apsenin tekrarlama riski artar.

 

Fistül ameliyatı sonrası akıntı ne kadar devam eder?

Fistül eğer komplike ise ve seton uygulanmışsa akıntı 4 haftaya kadar devam edebilir. Fistül cerrahisinde erken iyileşme istenen bir durumda değildir. Makat kaslarının hasar görmemesi için sürecin kontrollü bir şekilde olması gerekir ve hastalar sürebilir.

 

Hemoroid ameliyatı olduktan sonra tekrarlar mı?

Ne yazık ki bazı hemoroid cerrahi tedaviler bazı kaygılardan dolayı efektif yapılmamakta. Cerrahi tam uygulanır ve hemoroidal paketler çıkarılırsa hemoroidal hastalığın tekrarlaması çok sık görülmez. Hemoroidal hastalık gelişebilir ve bu genelde basit medikasyonla iyileşir.

 

Makat şişmesi kendiliğinden geçer mi?

Makatta şişliğin kendiliğinden geçip geçmeyeceği birazda neden oluştuğuna bağlıdır. Apse işe geçmez, hemoroidal ataksa geçebilir. Kanser veya HPV’ye bağlıysa geçmez diyebiliriz.

 

Anal apse kendiliğinden patlarsa ne olur?

Anal apse kendiliğinden direne olursa hastada pis kokulu, iltihaplı, kanlı bir akıntı olabilir. Akıntı apsenin boyutuna bağlı olarak değişir. Bir süre bu akıntı devam eder ve azalarak geçebilir. Mutlaka bir hekime muayene olunmalı ve antibiyotik tedavisi başlanmalıdır. Apsenin sebebi belirlenmelidir.

 

Önceki BlogAnal Fistül Neden Oluşur?
Sonraki BlogGöbek Fıtığı Nedir?