Obezite Tedavisinde Mide Botulinum Toksin Uygulaması (Stomach Botulinum Toksin)

 

Obezite hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı, inme, uyku apnesi, eklem hastalıklarına yol açmaktadır. Ayrıca obezite birçok kanser türünün gelişmesi için bilinen bir risk faktörüdür. Obez hastaların sağlıklı kilolarına kavuşması obezitenin geliştirdiği kronik yandaş hastalıklarında tedavisine yol açmaktadır. Böylece obez hastaların beklenen yaşam süreleri uzamaktadır.

 

Son yıllarda obezitenin tedavi seçenekleri arasına mide Botulinum Toksin uygulaması da girmiştir.

Cerrahi kadar başarılı olmasa da mide Botulinum Toksin uygulaması cerrahiden çekinen veya cerrahi öncesi kilo verdirmek amacıyla uygulanabilmektedir. Cerrahi uygulamaya göre çok daha masum bir işlem olması nedeniyle bazı hastalar tarafından tercih edilmektedir.

 

Mide Botulinum Toksin uygulaması endoskopi ünitesinde gastroskopi uygulaması ile yapılmaktadır. Hastalar derin sedasyon altında iken 100 - 500 IU Botulinum Toksin enjeksiyonu midenin tüm kadranlarına uygulanmaktadır. Botulinum Toksin enjeksiyonu FDA tarafından obezite tedavi yöntemi olarak henüz kabul edilmemiş olsa da bazı bilimsel çalışmalar ve klinik tecrübeler hastaların 10-12 kilo civarında kilo kaybına yol açabileceği ve tokluk hormonu üzerine etkili olabileceğini göstermektedir.

 

İşlem ağrısız bir uygulamadı, ciddi bilinen bir yan etkisi yoktur.

İşlem sonrası diyetisyen desteği alınması kilo verme başarısını artırmaktadır.

 

 

 

Bizimle iletişime geçin...

Kliniğimizi arayarak bilgi & randevu alabilir ya da tıbbi ikinci görüş formunu doldurarak Prof. Dr. Bahadır Ege'ye ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM TIBBİ İKİNCİ GÖRÜŞ