Pruritus Ani Hastalığı; denilen anal (makat bölgesi) kaşınma sık rastlanan bir sorundur. İnatçı anal kaşıntı, çocuklarda ve yaşlılarda daha sık görülen bir durumdur. Çocuklarda bu durum, sık rastlanan bir parazit olan kılkurdunun (E.vermikularis) varlığına bağlı olabilir. Erişkin yaşta ise çok farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir.

Anal Kaşıntı Sendromunun tedavisi zor olup, doğru prensiplerle yaklaşım sağlanmadığında hastalarda ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir.

 

Pruritus AniPruritus Ani Hastalığı Tanısı:

Hastalığın öncelikle organik bir nedene bağlı olmadığı gösterilmelidir. Anal Kaşıntı (Pruritus Ani); sedef hastalığı gibi bir deri hastalığından, deri kanserine, mantar infeksiyonuna ve o bölgenin diğer hastalıkları olan hemoroid, anal fissür, anal fistül gibi geniş bir hastalık yelpazesinin sonucu olabilir. Tanı muayene ve laboratuvar testleri sonucu ile konulur. Bu hastalıklar anal kaşınmanın nadir nedenleridir. Çoğu kez kaşınmanın kesin nedeni bulunamaz ve nedeni bilinmeyen (idiopatik) olarak tanımlanır.

 

Pruritus Ani TedavisiSorumlu Tutulan Bazı Faktörler ve Uyarıları:

Aşırı bakım: Bazı kişiler, makat bölgesini sert bir sabun bezi ve sabunla iyice temizlemeye çalışırlar. Bu durum, bölgenin kaşınmasına, yanmasına ve tahriş olmasına yol açabilir.

İlaç reaksiyonları: Bazı kişilerin kaşınmayı geçirmek için kendi başlarına kullandıkları ilaçlar tahrişe yol açarak kaşınmayı ve yanmayı arttırabilir.

Stres: Bazı doktorlar kanıtlanmamış olsa da, olağan dışı stresin kaşınmaya yol açabileceğine inanmaktadırlar.

Anal kasların gevşemesi: Normalde anal kanalı kapalı tutan kaslar gevşediğinde, dışkı dışarı sızarak deride tahrişe yol açar ve kaşıntıya neden olabilir. Örneğin daha önce anal ameliyatlar (hemoroid ameliyatı, vb.) geçirmiş kişiler bu tür rahatsızlıklara da olabilirler.

Kötü Bakım: Eğer dışkılamadan sonra uygun temizlik yapılmazsa, anüs bölgesindeki dışkı artıkları tahrişe ve kaşınmaya neden olabilir.

 

Pruritus Ani Makat KaşıntısıMakat Kaşıntısı Tedavisi

Pruritus Ani Tedavisi; Anal (Makat Bölgesi) Kaşınma sık rastlanan bir sorundur. İnatçı anal kaşıntı, çocuklarda ve yaşlılarda daha sık görülen bir durumdur. Çocuklarda bu durum, sık rastlanan bir parazit olan kıl kurdunun (E.vermikularis) varlığına bağlı olabilir. Erişkin yaşta ise çok farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir.

Anal Kaşıntı Sendromunun Tedavisi zor olup, doğru prensiplerle yaklaşım sağlanmadığında hastalarda ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir.

Kaşımayı kesin. Sürekli kaşınma tahrişe yol açar. Ne kadar çok kaşırsanız o kadar çok kaşınırsınız.

Bölgeyi temiz tutun. Gece, gündüz ve her dışkılamadan sonra ılık su ile temizlenin.

Kulaktan dolma bilgilerle krem, fitil vb. ilaçlar kullanmayın. Bu yanlış yaklaşım tedavinizi daha da güçleştirecektir.

Aşırı hijyen uygulamalarından sakının, sabunla yıkama, ıslak mendil kullanma vb.

 

Makat Kaşıntısı Tedavisi Yapılırken Uygulanan Yenilikler

Bu önerilere rağmen geçmeyen şikayeti olan hastalarımızı biz kliniğimizde gerekli araştırmaları yaptıktan sonra, farmakoloji bölümü tarafından hazırlanan özel ilaçlar ile makat kaşıntısı tedavisi yapıyoruz. Anal bölge deri-deri altı tabakasında bulunan serbest sinir uçlarının aşırı duyarlılığını gidermekte faydalı olduğu saptanan bazı özel formülasyonlar ile tedavi olmanız mümkündür.

 

Pruritus Ani Hastalığı

Pruritus Ani de denilen anal (makat bölgesi) kaşınma sık rastlanan bir sorundur. İnatçı anal kaşıntı, çocuklarda ve yaşlılarda daha sık görülen bir durumdur. Çocuklarda bu durum, sık rastlanan bir parazit olan kılkurdunun (E.vermikularis) varlığına bağlı olabilir. Erişkin yaşta ise çok farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir.

Anal kaşıntı sendromunun tedavisi zor olup, doğru prensiplerle yaklaşım sağlanmadığında hastalarda ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir.

Kaşıntıya bağlı, dermal yaralanma, sulanma

 

Pruritus Ani Tanı:

Hastalığın öncelikle organik bir nedene bağlı olmadığı gösterilmelidir. Anal kaşıntı (Pruritus ani); sedef hastalığı gibi bir deri hastalığından, deri kanserine, mantar infeksiyonuna ve o bölgenin diğer hastalıkları olan hemoroid, anal fissür, anal fistül gibi geniş bir hastalık yelpazesinin sonucu olabilir. Tanı muayene ve laboratuvar testleri sonucu ile konulur. Bu hastalıklar anal kaşınmanın nadir nedenleridir. Çoğu kez kaşınmanın kesin nedeni bulunamaz ve nedeni bilinmeyen (idiopatik) olarak tanımlanır.

 

Prof. Dr. Bahadır Ege’nin Google Scholar üzerinden tüm bilimsel araştırma yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

Bizimle iletişime geçin...

Kliniğimizi arayarak bilgi & randevu alabilir ya da tıbbi ikinci görüş formunu doldurarak Prof. Dr. Bahadır Ege'ye ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM TIBBİ İKİNCİ GÖRÜŞ