Atnalı Fistül

Atnalı Fistül

 

Atnalı Fistül Nedir?

Atnalı fistül anal apse-fistül hastalığının en komplike ve sorunlu durumlarından biridir.  Hastalık genellikle derin anal apseden köken alır ve anüsün her iki yanına doğru uzanır. Anüsün her iki yanında fistül ağzı olur. Bu fistül ağızlarından kanlı-irinli akıntı gelişir. Tedavisi özelliklidir ve tecrübe gerektirir.

 

Atnalı Fistül Belirtileri

Başlangıçta anal apse bulguları olan ateş ve anal ağrı mevcuttur. Daha sonra anal akıntı şikayeti gelişir. Akıntı kanlı ve irinlidir. Anal bölgede ıslaklık hissi, ağrı ve kaşıntı olabilir.

 

Atnalı Fistül Muayenesi

Muayene hasta mahremiyeti ve hassasiyetlerini sağlayacak bir ortamda yapılmalıdır. İdeal koşullarda anal bölgenin iyi görülmesi için proktolojik masada ve aydınlatma kullanılarak yapılmalıdır. Fistül ağızları bulunmalıdır. Cerrahın tecrübesi bu aşamada hastalığın tanınması ve ayırıcı tanı için önemlidir.

 

Atnalı Fistül Tanısı

Her komplike proktolojik hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da cerrahın deneyimi hastalığın tanınmasında çok önemlidir. Tanı genelde proktolojik muayene ile konulur. Teyit etmek ve haritalandırılmasının yapılması için Pelvik MR tetkikinden faydalanabilir.

 

Atnalı Fistül Görüntüleme Yöntemleri Nelerdir?

Proktolojik vakaların görüntülenmesinde en çok kullanılan tetkikler, rektoskopi, kolonoskopi, anal ultrasonografi ve MR görüntülemedir. Anal fistül ve atnalı fistülün değerlendirmesinde en sık kullandığımız yöntem pelvik MR’dır.

 

Atnalı Fistül Medikal Tedavisi Mümkün Müdür?

Anal fistüllerin ve atnalı fistülün ne yazık ki medikal tedavisi mümkün değildir. Tedavi sadece cerrahi ile mümkündür.

 

Atnalı Fistül Cerrahi Tedavisi

Atnalı fistülün cerrahisi özellik arz etmektedir. Cerrahın anatomik hakimiyeti cerrahinin başarı şansını artıran en önemli faktörlerden biridir. Derin postanal (deep postanal apse)’nin bulunarak drenajı cerrahi tedavinin temel prensibini oluşturur. Fistül yollarının ortaya konulması ve drenajı gereklidir.

 

Atnalı Fistül Tedavisi Sorunlu Mudur? Neden?

Anal fistül cerrahilerinin hepsinde cerrahi tedaviler problemlidir. İlk cerrahinin başarılı olması atnalı fistülünün tedavi olmasında en önemli şanstır. Hastalığın komplike olması, anal kasların (sfinkterlerin) hastalıktan etkilenme düzeyi, daha önce geçirilmiş cerrahi ve nüks olması mevcut sorunları artıran etkenlerdir.

 

Atnalı Fistül Ameliyatı

Bu ameliyat anal fistül cerrahisinin en zor ameliyatlarında biridir. Derin anal apseye  (deep postanal apse) ulaştıktan sonra direne edilmesi gerekir. Genelde bu apse posteriorda anal kanala açılır. Seton ile bu drenaj sağlanır. Ardından her iki yanda fistül ağızlarından yerleştirilen seton ile drenaj sağlanmalıdır.

 

Seton Nedir?

Seton değişik materyaller kullanılarak yapılabilir; penröz dren, cerrahi eldiven kenarı, elastik damar askısı ve bu iş için özel üretilmiş setonlar. Setonun amacı apsenin direne olmasını (akması) sağlamak ve mümkün mertebe anal kaslara (sfinkterlere) zarar vermemektir.

 

Crohn Hastalığında Fistül Tedavisi

Crohn hastalığı, sindirim sisteminin iltihabi barsak hastalığıdır. İltihap denince akla mikroplar gelse de bu hastalıkta sebep otoimmunitedir. Crohn bazen anal bölgeyi tutar ve anal fistül, fissüre sebep olur. Crohn hastalığında gelişen fistüllerde tedavi standart fistül cerrahisindeki gibi değildir. İyileşme sorunu olduğu için çoğu zaman drenaj amaçlı seton kullanılır. Bir diğer iltihabi barsak hastalığı ülseratif kolittir. Ülseratif kolitte anal fistül nadirdir.

 

Atnalı Fistül Ameliyatı Sonrası İyileşme

Atnalı fistül cerrahisi sonrası hasta genelde 1. Gün taburcu olur. Anal akıntı bir süre devam eder. Bu hastalarda kısa sürede iyileşme beklentisi olmamalıdır. Cerrah açısından da hastanın yakın takip edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Yerleştirilen setonlar belli aralıklarla çekilir. Gerektiğinde revizyon cerrahisi uygulanır.

 

Nüks Atnalı Fistül

Atnalı fistülde iyileşmeyi/nüksü etkileyen en öneli etkenler hastalığın erken teşhis edilmesi ve ilk cerrahinin ehil ellerce yapılmasıdır. Her şey yolunda gitse bile bu hastalıkta ne yazık ki belli oranda nüks ihtimal olduğu unutulmamalıdır.

 

Önceki BlogAnal Fistül Neden Oluşur?
Sonraki BlogAnal Fistül Tanı ve Tedavisi