Anal Stenoz (Makat Darlığı) Nedir?

Anal stenoz nadir görülen bir durumdur. Anal kanalın daralması ve fonksiyonunun bozulmasına sebep olur.

Anal stenozda normal esnek anoderm hastalığın şiddetine göre kısıtlayıcı skartizan yapı nedeniyle fonksiyonel kayba sebep olur. Hastada zor ve ağrılı dışkılamaya sebep olur.

Anal stenoz anorektal bölge cerrahisinin en ciddi komplikasyonlarından biridir. Hastaların çoğunda abartılı hemoroidektomi girişimi öyküsü vardır. Ancak diğer anorektal cerrahiler sonrasında da gelişebilir.

 

Anal Stenoz (Makat Darlığı) Belirtileri

Anal stenoz hafif orta ve şiddetli olarak sınıflandırılır. Hafif olgularda genelde laksatif gibi dışkı yumuşatıcıların kullanımı genelde yeterli olur. Günlük anal dilatör uygulamaları da bu hastalar için iyi sonuç vermektedir. Günlük anal dilatasyon hastaların çoğu için son derece konforlu ve bazen ağrılı bir süreçtir.

 

Anal Stenoz (Makat Darlığı) Tedavisi

Hafif anal stenoz olgularında lateral internal sfinkterotomide hastanın klinik olarak rahatlamasını sağlayacaktır.

Orta ve ileri anal stenozda uygun tedavi anoplasti yöntemleridir. Ancak bu yöntemler proktolojinin en spesifik cerrahilerinden sayılmaktadır. Bu nedenle bu nadirde olsa ciddi yaşam kalitesinin bozulduğu hastalığın tedavisinin tecrübeli ellerce yapılması çok önemlidir.

Anal stenozdan kaçınmanın en önemli yöntemi anorektal hastalıkların doğru cerrahi tekniklerle yapılmasıdır. Özellikle hemoroidal hastalığın cerrahi tedavisinde tecrübe ve bilgi eksikliği nedeniyle yapılacak hataların sonucunda hasta bir ömür boyu ciddi sorunlar çekebilir. Anal stenoz yaşan kalitesini düşüren ağrılı ve zor defekasyona sebep olur. Hastalar dışkılamadan kaçmak için yemek yemekten çekinir hale gelir veya bol miktarda laksatif kullanmaya başlar.

Şiddetli darlık gelişmiş hastalarda cerrahi tedavi gereklidir. Anorektal hastalıkları yönetebilen ve bu bölgenin cerrahi tedavisinde tecrübeli bir hekimce uygulanacak anoplasti en uygun tedavi seçeneği olacaktır. Anal stenozun tedavisinde kullanılan anoplasti; daralmış anüsün uygun ve sağlıkllı dermal falp ile kabul edilir kalibrasyonlara getirilmesidir.

Anal darlık, diamond kaydırma flabı ile anoplastinin yapılması ve ölçüm kalibratörleri aşağıdaki resimlerde gösterilmiştir.

 

Anal Stenoz (Makat Darlığı) Ameliyatı

Şiddetli anal darlık, kuş gözü kadar anüs açıklığı olan hasta.

Şiddetli anal darlık, kuş gözü kadar anüs açıklığı olan hasta.

 

Uygun cerrahi ve teknikle hazırlanan diamond flap.

Uygun cerrahi ve teknikle hazırlanan diamond flap.

 

Anal kalibratörler.

Anal kalibratörler.

 

Prof. Dr. Bahadır Ege’nin Google Scholar üzerinden tüm bilimsel araştırma yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

Bizimle iletişime geçin...

Kliniğimizi arayarak bilgi & randevu alabilir ya da tıbbi ikinci görüş formunu doldurarak Prof. Dr. Bahadır Ege'ye ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM TIBBİ İKİNCİ GÖRÜŞ