Kolon Kanseri Nedir?

Kolon Kanseri Nedir?

 

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon kanseri kalın barsak ta gelişen kötü huylu olan ve tedavi edilmezse ölümcül olabilen bir hastalıktır.

 

Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon kanserinin birçok belirtisi vardır. Bu belirtiler kolon kanserinin yerleşim yerine göre değişiklik gösterebilir. Sağ kolonda yerleşen kanserlerde gizli kanama, kansızlık ve kilo kaybı gibi bulgular ön plandadır. Sol kolonda yerleşen kanserlerde; karında şişlik, dışkılama değişikliği, rektal kanama gibi bulgulara gelişebilir. Rektum kanserinde ise rektal kanama ve dışkıda şekil değişikliği ön plandadır.

 

Kolon Kanseri Tanısı

Kolon kanserini düşündüren en basit tetkik dışkıda gizli kan pozitifliğidir. İlerlemiş kanserler tomografi ve ultrason gibi tetkiklerde de görülebilir. Ancak kesin tanı kolonoskopi ile konulur.

 

Kolon Kanseri Evreleri

Kolon kanseri evrelemesinde biz TNM sınıflamasını kullanıyoruz, kanserin bağırsakta derinliği, lenf bezlerini tutması ve diğer organlara yayılmasını içeren bir sınıflamadır. Evre IV dediğimiz durumda kanser diğer organlara da yayılmış demektir ve cerrahi tedaviden fayda görmesi azalır. Kolon kanseri için ameliyat olunabilir evrede olmak bir şanstır.

 

Kolon Kanseri Tedavisi

Sadece kolonda sınırlı olan kanserler beklenmeden ameliyat edilmelidir. Rektum kanseri için bu durum biraz farklılık gösterir, ameliyat öncesi hastanın klinik durumuna ve hastalığın evresine göre radyoterapi & kemoterapi uygulaması yapılabilir.

 

Kolon Kanseri Ameliyatı

Kolon kanseri ameliyatı hastanın anestezi değerlendirilmesi sonrasında hasta için en uygun yöntem seçilmelidir. Her hastaya aynı yöntem uygulaması çok doğru olmaz, hastanın yaşı, klinik kondisyonu ve cerrahın deneyimine göre cerrahi teknik seçilmelidir. Ben ve ekibim uygun vakalarda robotik cerrahiyi, laparoskopik cerrahiyi ve açık cerrahiyi yıllardır başarılı bir şekilde uygulamaktayız. Bazı özel durumlarda da rektum kanserinin torbasız şekilde cerrahi tedavisini yapmaktayız.

 


Sizden gelen sıkça sorulan soruları Prof. Dr. Bahadır EGE cevaplıyor…

 

Kolon Kanserinde Kemoterapi Ne Kadar Sürer?

Kolon kanserinde kemoterapi onkoloji konsültasyonu ve nihai patolojiye göre planlamaktayız. Her hasta için bu durum farklılık gösterir. İlaçların seçimi ve uygulama süreleri hastanın yaşına, kalbinin ve diğer organlarının durumuna göre değişiklik arz edebilir.

 

Kolon Kanseri Öldürür Mü?

Kolon kanseri son derece ölümcül bir hastalıktır. Uygun tedavi edilmeyen hastalarda veya ileri evre hastalarda ölümcül seyredebilir. Kolon kanserine bağlı tıkanmalarda karın içine delinme ve ani ölümlere de yol açabilir.

 

Kolon Kanseri Olan Bir Kişi Ne Kadar Yaşar?

Yaşam süresi hastalığın evresine göre değildir, biz yaşam süresini genelde 5 yıllık sağ kalım olarak veririz. Uygun tedavi edilmiş evre I hastalıkta 5 yıllık sağ kalım %90’dır. Evre IV kötü prognozlu hastalıkta 5 yıllık sağ kalım yaklaşık %5’dir.

 

Kolon Kanseri Ne Kadar Sürede Oluşur?

Tüm kolon kanserleri poliplerden gelişir. Bir polibin gelişmesi yaklaşık 5 yıl alırken polipten kansere dönüşümde yaklaşık 5 yıl almaktadır.

 

Kolon Kanseri Nasıl Görülür?

Kolon Kanseri Nasıl Görülür?

Önceki BlogAnal Fistül Neden Oluşur?
Sonraki BlogGebelikte Hemoroid Nedir?