İnternal Hemoroidal Hastalık (İç Basur, İç Hemoroid)

İnternal Hemoroidal Hastalık (İç Basur, İç Hemoroid)

 

İnternal Hemoroidal Hastalık (İç Basur, İç Hemoroid) Nedenleri

Hemoroidal hastalığın temelini iç hemoroidal hastalık oluşturur. Hemoroidal yapı tüm insanlarda normal anatomik yapı olarak bulunan ve doğal fizyolojik görevleri olan yapılardır. Kabızlık, ıkınma, uzun sureli tuvalette oturma, ishal ve ailevi yatkınlık gibi nedenlerden deforme ola bu anatomik yapılar, yaşam kalitesini bozan anal huzursuzluk, şişlik, ağrı, kaşıntı ve ciddi kansızlığa yol açabilecek kanamalara sebep olabilir.

 

İnternal Hemoroidal Hastalık (İç Basur, İç Hemoroid) Tedavisi

Genellikle kendiliğinden gerileyebileceği gibi çoğunlukla da medikal tedavi ile düzelir. Ancak sık tekrarlayan ve ciddi semptomlara yol açan hemoroidal hastalıklarda ofis işlemleri dediğimiz hastanede yatış gerektirmeyen uygulamalar (lazer, bant ligasyonu) ile tedavi edilebilir. Özellikle erken evre internal hemoroidal hastalıkta (iç hemoroid) çoğunlukla dışkılama ile rektal kanama ön plandadır. Gün sonuna doğru veya uzun süre oturularak yapılan işlerden sonra anal bölgede huzursuzluk, ağrı, şişlik hissi ön plana çıkabilir. Böyle durumlarda çalışmaya kısa aralar verilerek evde ya da ofis içinde hareket etmek, uzanmak ve mümkünse 3-5 dakika süreli sıcak su banyosu (duş yapılan sıcaklıkta) ile rahatlama sağlanabilir. Diyetin düzenlenmesinin rahatlamaya ciddi katkısı olacaktır. Basitçe öğle ve akşam yemeklerinde bir kase bol zeytinyağlı salata ve 2 kaşık yoğurt tüketmek, acı ve aşırı baharatlı yememek faydalı olacaktır. Rektal kanamaların sebepleri yaşa göre farklılık gösterse de genellikle hemoroidal hastalık ve anal fissür gibi proktolojik hastalık kaynaklıdır. Ancak mutlaka proktolojik muayene ile ayırıcı tanısı yapılmalı ve kolorektal kanser açısından irdelenmelidir.

 

İnternal Hemoroidal Hastalık (İç Basur, İç Hemoroid) - Kanamalı Evre 4 olmuş hemoroidal hastalıkİnternal Hemoroidal Hastalık (İç Basur, İç Hemoroid) Evreleri

Semptomatik ve ısrarcı erken evre yani evre I-II internal hemoroidal hastalıkta biz genellikle hemoroidal bant ligasyon veya lazer uygulaması yapmaktayız. Güvenilir ve başarılı işlemler olan bu yöntemle tedavi sonrası hastalarda ağrı bulgusu genelde gelişmez. İşlem sonrası günlük yaşantısına sorunsuz bir şekilde devam edebilir. Bu işlemler yine konusunda uzmanlaşmış ve deneyimi proktoloji uzmanlarınca yapılmış olması başarı oranını yükseltirken gelişebilecek komplikasyonların en aza indirecektir.

 

Sizden gelen sıkça sorulan soruları Prof. Dr. Bahadır EGE cevaplıyor…

 

1. Evre (Derece) İnternal Hemoroidal Hastalık Nedir?

Anal kanaldan dışarıya sarkmayan çoğu zaman sadece kanama ile kendini belli eden hemoroidal hastalıktır. Makatta huzursuzluk oluşturur ancak bir şişlik geliştirmez. Ancak proktolojik muayene ile veya rektoskopi /kolonoskopi ile tanı konulabilir.

 

2. Evre (Derece) İnternal Hemoroidal Hastalık Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dışkılama sırasında anal kanaldan dışarı sarkan ve kendiliğinden tekrar içeri giren iç hemoroidal hastalıktır. Genelde sıcak su banyosu, diyet, dışkılama eğitimi ve bazı ilaçlarla geriler, iyileşir. Sık tekrarlıyorsa ve tedaviden fayda görmüyorsa lazer, hemoroid bant ligasyon gibi ofis işlemleri dediğimiz ağrısız ve hastanede kalmayı gerektirmeyen yöntemlerle tedavi edilir.

 

3. Evre (Derece) İnternal Hemoroidal Hastalık Nedir?

Dışkılama sırasında veya ıkınma ile anal kanal dışarı çıkan/sarkan ve kendiliğinden içeriye girmeyen çoğu zaman parmakla veya bastırmayla anal kanaldan içeri giren internal hemoroidal hastalıktır. Bu düzeye ilerlemiş hastalıkta ofis işlemleri (lazer, hemoroid bant ligasyonu vb.) uygulana bileceği gibi çoğunlukla daha ileri cerrahi tedavilere ihtiyaç duyulabilir.

 

İnaktif Hemoroid Ne Demektir?

Daha önce hemoroidal hastalık geçirmiş hastalarda tedavi sonrası iyileşmeyi takiben hemoroid şişliklerinin yerlerinde deforme deri dokusu kalır. Bu çoğu zaman sönmüş balona benzer. Hemoroid yapıları sağlıklı ve normal yapısındadır ancak geçirilen ataklara bağlı deforme yapılar görülür. İşte bu duruma inaktif hemoroidal pakeler denir.

 

İnternal Hemoroidal Pakeler Ne Demektir?

İnsanda hemoroidal yapılar saat kadranına göre saat 3, 7 ve 11 kadranında yer alır. Bu yapılar son derece normaldir. Hastalık geliştirmediği sürece hemoroidal yapılar olması gereken fizyolojik / anatomik yapılardır. Biz bu yapılara hemoroid pakeleri deriz.

 

Önceki BlogAnal Fistül Neden Oluşur?
Sonraki BlogHemoroidim Var Ne Yapmam Lazım?