Obezite için Mide Balon Uygulaması (Gastric Balloon)

 

Son yıllarda sık uygulanan yöntemlerden biri olarak dikkat çekmektedir. Bu işlemde cerrahiye oranla masum görünse de artan komplikasyon oranları nedeniyle bazı merkezlerce terk edilmektedir. Endoskopi ünitesinde sedasyon altında gastroskopi işlemi esnasında mide içerisine su ya da hava ile şişirilen silikon balon yerleştirilmektedir.

 

İşlem Botulinum Toksin uygulamasına göre biraz daha zordur. Takiplerinde hastanın yaklaşık 3 gün sürebilen bulantı ve mide ağrısı şikayeti olabilir.

 

Bazı hastalar tolere edemez ve mide balonu patlatılarak çıkarılmak zorunda kalabilir. Kilo verdirme açısından Botulinum Toksin uygulamasından daha başarılı iken obezite cerrahisinden daha az başarılıdır.

 

Mide balonun kendiliğinden patlaması nedeniyle bağırsak kaçması ve barsak tıkanıklığına yol aması nedeniyle bazı acil cerrahi müdahileler gerekebilmektedir. Hava ile şişirilen ve su ile şişirilen tipleri mevcuttur.

 

 

 

Bizimle iletişime geçin...

Kliniğimizi arayarak bilgi & randevu alabilir ya da tıbbi ikinci görüş formunu doldurarak Prof. Dr. Bahadır Ege'ye ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM TIBBİ İKİNCİ GÖRÜŞ