Anal Fissür Hastalığı; Anal bölge (makat) çevresindeki yırtıklar/çatlaklardır. Genellikle kabızlık (konstipasyon) gibi düzensiz dışkılama alışkanlıklarına bağlı olarak gelişir. Hamilelik ya da doğum ile provoke olabilir Anal bölgede dışkılama sırasında yırtılır tarzda şiddetli ağrı ile karakterlidir. Bu ağrı, dışkılama sonrası da bazen saatlerce devam edebilir. Ağrı dışında, kaşıntı ve akıntıya bağlı iç çamaşırı kirlenmesi olabilir.

 

Anal FissürAnal Fissür Hastalığı Tanısı:

Deneyimli hekimce yapılan anal muayene ile tanı rahatlıkla konur. İlk etapta endoskopik kontrol ağrı nedeniyle yapılmaz, tedavi sonrası planlanır.

 

Anal Fissür Tedavisi

Anal Fissür Tedavisi için öncelikle hastalığı tanımamız gerekiyor. Anal bölge (makat) çevresindeki yırtıklar/çatlaklardır. Genellikle kabızlık (konstipasyon) gibi düzensiz dışkılama alışkanlıklarına bağlı olarak gelişir. Hamilelik ya da doğum ile provoke olabilir.

Anal bölgede dışkılama sırasında yırtılır tarzda şiddetli ağrı ile karakterlidir. Bu ağrı, dışkılama sonrası da bazen saatlerce devam edebilir. Ağrı dışında, kanama, kaşıntı ve akıntıya bağlı iç çamaşırı kirlenmesi olabilir.

Ancak bazı hastalarda anal fissür, gerçek sorunun sadece görünen kısmı olabilir. Altta yatabilecek bağırsak fıtığı (rektosel), bağırsak kanseri gibi olası yandaş sorunları iyi irdelemek, yandaş hastalıklar varsa bunların tedavisini de dikkate almak gereklidir.

 

Anal Fissür Hastalığı TedavisiAnal Fissür Hastalığı Tedavisi

Anal Fissür Hastalığı erken evrede (akut) tanınırsa kolaylıkla tedavisi yapılır; ameliyat ya da başkaca girişimlere gerek olmaz. Makat çatlağı tedavisi yapılırken akut alevli dönemlerde anestetik kremler, sıcak oturma banyoları kullanılır, diyet önerilerinde bulunulur. Kabızlığın giderilmesi ve düzenli bir bağırsak alışkanlığı sağlanmasıyla hastalık kısa sürede iyileşir.

Hastalığın kronikleşmesi durumunda ise yukarıda tanımlanan konservatif yöntemler genelde yetersiz kalacaktır. Kronik anal fissürün klasik tedavisi cerrahidir.

Bu ameliyatın tam başarı ile sonuçlanması, tekrar etmemesi ve nadir de olsa ameliyat sonrası gaz-gaita kaçırma gibi risklerin olmaması amacıyla ameliyatlarımızı özel kalibre ve basınçölçer aletler ile ayarlayarak yapmaktayız (spazm kontrollü ve basınç kontrollu sfinkterotomi).

Ekibimizin cerrahi yaklaşımı, cerrahi literatüründe en gelişmiş uygulama olarak kabul edilmektedir.

Anal Fissür, diğer anal hastalıklar gibi özel bir hastalıktır ve özel bir uzmanlık yaklaşımını gerektirir.

Hastalığın doğru tanısı, hangi evrede olduğu, eşlik eden başkaca bir patoloji olup olmadığı yönünde süratle irdeleme yapılacak ve sizinle ayrıntılı olarak paylaşılacaktır. 

Tanı ve tedavide size uygulanacak hiçbir işlemde ağrı duymamanız sağlanacaktır. Tam ilgilendirme yapılmadan hiçbir işlem uygulanmayacaktır.

Analda çatlak tedavisi için hangi tedavi uygulanırsa uygulansın başarılı olmamızda esas, bu hasta grubunda sık rastlanan kabızlık, düzensiz dışkılama gibi ek sorunların düzeltilmesidir. 

 

Anal Fissür

Anal fissürün akut ya da kronik olmasına göre makat yırtılması tedavisi için kullanılacak yöntemler şunlardır;

Posalı diyet.

Sıcak su banyoları.

BOTOX injeksiyonu (anal kasların spazmını gideren ilaç).

GTN  (anal kasların spazmını gideren krem).

Cerrahi tedavi -lateral internal sfinkterotomi

(spazm kontrollü ve basınç kontrollü).

 

Prof. Dr. Bahadır Ege’nin Google Scholar üzerinden tüm bilimsel araştırma yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

Bizimle iletişime geçin...

Kliniğimizi arayarak bilgi & randevu alabilir ya da tıbbi ikinci görüş formunu doldurarak Prof. Dr. Bahadır Ege'ye ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM TIBBİ İKİNCİ GÖRÜŞ