Kolon Kanserinde Bitkisel Kür İşe Yarar Mı?

Kolon Kanserinde Bitkisel Kür İşe Yarar Mı?

 

Kolon Kanserinde Bitkisel Kür Kullanımı

Kolon kanserin de bize sık gelen sorulardan biri olan bitki kürü kullanımının hastalığı söküp atacağı yönündeki inanışın nasıl gerçekten uzak bir hayal ürünü olduğunu anlatmadan önce kolon kanserinden biraz bahsedelim. Kolon kanseri insanlarda en sık görülen kanser türlerindendir. Kadın ve erkekte nerdeyse eşit oranlarda görülür. Kolon kalın barsak olarak bildiğimiz organdır.

Kolon kanseri de kalın bağırsaktan gelişen kanserdir. Büyük %70-80’i kişide ilk kez ortaya çıkar ve aile bağlantısı yoktur. Kolon kanseri bir günde bir iki ayda gelişen bir kanser değildir. Tüm kanserler gibi gelişme süreci vardır. Kolon kanserinin normal sağlıklı bir hücreden farklılaşması ve kanserin gelişmesi yaklaşık 10 yılı bulmaktadır. Bir polibin kanserleşmeye başlaması da yaklaşık 5 yıldır denebilir. Bu nedenle kolonoskopi hastalığın erken tanısında ve cerrahisiz gerektirmeden tedavisinde son derece etkindir.

Kolon Kanserinde Bitkisel Kür Kullanımı

 

Kolon Kanseri Tedavisinde Bitkisel Kür Neden İşe Yaramaz?

Kolon kanseri genetik olarak en iyi anlaşılmış kanserlerden biridir. Çok uzun zamandır üzerinde çalışmalar yapılmış ve genetik olarak DNA düzeyinde çok iyi anlaşılmış kanserdir. Burada bu ayrıntılara girmeyeceğiz belki başka bir yazıda size anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışırım. 

Hücrelerin DNA’sında başlayan bu bozulmanın bazı bitkilerle oluşturulan kürler/çaylar ile tedavi edilebileceği tamamen gerçek dışıdır. Kolon kanserinin tedavisi cerrahi olarak hastalıklı bölgenin çıkarılması ve patoloji sonucuna göre gerekiyorsa modern kemoterapidir. İnsan psikolojik olarak her zaman hastalığı inkar etme kabullenmeme eğilimindedir.

Bu nedenle de bu denli ciddi bir hastalığı basit yöntemlerle çözülebileceğine inanmak ister. Hastalığı kabullenme duygusu her zaman daha sonra gelecektir. Yirmi üç yıllık mesleki hayatımda hastalığı inkar eden hastalarda veya bitkisel kürlere yönelip iyileştiğini zanneden hastaların dramatik sonlarına şahit oldum. Bunların en dramatikleri ise cerrahi tedaviyle gerçekten iyileşebilecekken ve kür olabilecekken bu tip umut tacirlerinin elinde ileri evre hastalığa gelip cerrahi şansını da kaybeden hastalardır.

 

Önceki BlogAnal Fistül Neden Oluşur?
Sonraki BlogSafra Kesesi Hastalarının Ramazan Ayında Dikkat Etmesi Gerekenler