Anal Fissür: Semptomları, Tanısı ve Tedavisi

Anal Fissür: Semptomları, Tanısı ve Tedavisi

 

Anal Fissür: Semptomları, Tanısı ve TedavisiAnal Fissür Nedir?

Anal fissür anal bölgenin en sık hastalıklarından biridir. En karakteristik özelliği şiddetli anal ağrıya sebep olması ve taze kanama yapmasıdır. Dışkılamam sırasında bıçakla kesilir gibi ya da cam parçası çıkıyormuş gibi ağrı yapabilir. Dışkı üzerinde taze kırmızı kan veya dışkılamam sonrası damlama şeklinde taze kırmızı kan şeklinde kanama yapabilir. İlerleyen olgularda büyümüş deri katlantısı tipik bulgularındandır. Erken dönemde sıcak su banyosu ve bazı ilaçlarlarla düzelsede kronikleştiğinde bu tedaviden fayda görülmez. Cerrahi tedavi veya Botox enjeksiyonu ilerlemiş, kronikleşmiş hastalıkta tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Görülme sıklığı: Özellikle orta yaş gurubunda sık görülür. Görülme sıklığı bu bölge hastalıklarını da doktora gitme oranını utanıldığı için düşük olmasına rağmen son derece yüksek bulunmuştur. Amerika birleşik devletlerinde her yıl 200.000’in üzerinde yeni vaka tespit edilmektedir. Bu oran ülkemize uyarlandığında yılda yaklaşık 60.000 yeni vakaya denk gelmektedir(Madalinski MH. Identifying the best therapy for chronic anal fissure. World J Gastrointest Pharmacol Ther 2011; 2:9).

 

Anal Fissür Patogenez:

Anal kanalın distal kısmında artmış anal basınç sonrasında veya zorlu dışkılamaya bağlı travmaya bağlı gelişebilir. Bu yırtılma/çatlak tekrarlayan anal ağrı, kanama ve anal spazm kısır döngüsüne yol açarak hastalığın kronikleşmesine yol açar. Hastaların %40’a yakını kronikleşen anal fissür hastalığına sahiptir. Çatlağın tabanında açıkta kalan internal sfinkter kası ağrıya ve kanamaya sebep olur. İç sfinkterde aşırı spazm kanlanmayı bozarak fissürün iyileşmesini engeller. Anal basınç çoğunlukla anal fissürlü hastalarda sağlık bireylere göre artmıştır.

Anal fissürlerin  %90’ı yüz üstü pozisyonda posteriordadır yani kuyruk sokumu kemiği tarafındadır. Lateral yani yanlarda yerleşen veya birden fazla olan fissürlerde Crohn hastalığı akılda tutulmalıdır (Stewart DB Sr, Gaertner W, Glasgow S, et al. Clinical Practice Guideline for the Management of Anal Fissures. Dis Colon Rectum 2017; 60:7.Lund JN, Scholefield JH. Aetiology and treatment of anal fissure. Br J Surg 1996; 83:1335.)

 

Anal Fissür Etiyoloji:

Anal fissür genelde anal travmaya yol açan kabızlık, ishal, vajinal doğum ve anal seks gibi sebeplere bağlı gelişebileceği gibi crohn, kanser, granulamatöz hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir.

 

Anal Fissür Semptomlar:

Anal fissürün en tipik bulgusu dışkılama sırasından şiddetli ağrıdır. Ağrı tipik olarak yırtılır tarzda veya

Primary chronic fissures, respond to medical management, while chronic fissures more often require surgical intervention [1,7,12,13]. The medical and surgical management of anal fissure is discussed in detail separately. (See 'Anal fissure: Medical management' and 'Anal fissure: Surgical management'.)

Secondary fissures require a detailed evaluation for and treatment of the underlying condition causing them (eg, Crohn disease). Those conditions are discussed separately. (See 'Perianal Crohn disease' and 'Cutaneous manifestations of tuberculosis', section on 'Metastatic tuberculous abscesses'.)

 

Önceki BlogAnal Fistül Neden Oluşur?
Sonraki BlogPilonidal Sinüs Hastalığı Tedavisi