Anal Fistül Neden Tekrarlar?

Anal Fistül Neden Tekrarlar?

 

Anal Fistül Tekrarı Nedir?

Anal fistül anal apseden gelişen bir hastalıktır. Anal apsede anal kanala salgı yapan bezlerin iltihaplanması sonucu gelir. Perianal apse bazen kabızlık atağı veya ishal sonrasında gelişebilir. Uzun süre oturarak seyahat etmek, şeker hastası olmak ve crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi iltihabi barsak hastalığı olmak perianal apse gelişimi için birer risk faktörüdür.

 

Anal Fistül Neden Tekrarı Nasıl Azaltılır?

Anal fistül hastalığı doğası gereği tekrarlama eğilimi gösteren bir hastalıktır. Yoktan var olan bu hastalık her türlü tedaviye rağmen tekrarlayabilir. Ancak anal fistülün tekrarlamasını engellemenin de yolları vardır. Nüksü azaltmak için öncelikle hastalığı iyi anlamak gerekir. 

Anal fistülün haritalandırılmasının yani navigasyonun, nerden başlayıp nereye açıldığının bulmak çok önemlidir. Tüm bunlar içinse anal fistül cerrahisi tecrübesi, bilimsel bilgi ve yüksek teknolojik görüntüleme yöntemleri kullanmak ve bunları anlayabilmek çok önemlidir.  

 

Başarısız tedavi nedeniyle çift fistüle dönen anal fistül hastalığı:

Anal Fistül Tekrarı

 

Tekrarlayan Anal Fistül Tedavisi

Anal fistül hastalığının tekrarlamasını önlemenin en önemli yolu ilk ameliyatın konusunda uzman hekimce yapılmasıdır. İlk ameliyatı diyorum çünkü bu hastalık tekrarladığı zaman hasta belli aralıklarla sayısız ameliyat geçirmek zorunda kalabilir. 

Genelde bize gelen hastalarda ne yazık ki daha önce başarısız cerrahi geçirmiş hastalar olmakta ve bu durum hastalığı komplike hale getirmekte ve bizim işimizi de zora sokmaktadır.

 

Tekrarlayan Anal Fistül Ameliyatı

Anal fistül tedavisinde zaman zaman bazı cihazlar ve yöntemler popüler olsa da çoğunlukla bunların bir süre sonra istenen sonuçları vermediği görülür. Popüler birer şarkı gibi ortaya çıkıp genelde bir süre sonra kaybolurlar. Anal fistül cerrahisinde son dönemde bu durum lazer ile fistül tedavisinde yaşandı. 

Hastalar tarafından bilinmelidir ki tüm cerrahi tedavi gerektiren hastalıklarda olduğu gibi anal fistül cerrahi tedavisinde de en önemli kriter cerrahın o konudaki tecrübesidir. Cerrahın hastalığın tedavisini yönete bilmesi, modern tekniklere ve yüksek teknolojiyi kullana bilme becerisine sahip olması gerekir. 

Ameliyat isimleri kağıt üzerinde aynı olsa da iş ve sonuçları aynı olmaya bilir. Ameliyatı aletlerin veya yüksek teknolojik cihazların yapmadığını ameliyatı cerrahın yaptığını unutmamak gerekir.

 

Önceki BlogAnal Fistül Neden Oluşur?
Sonraki BlogKolon Kanserinde Bitkisel Kür İşe Yarar Mı?