En İyi Hemoroid Tedavisi Hangisi?

En İyi Hemoroid Tedavisi Hangisi?

 

En İyi Hemoroid Tedavisi...

Hayatlarının belli döneminde hemoroid şikayeti olmayan neredeyse yok gibidir. Tedavi gerektiren hemoroidal hastalık düzeyinde şikayetlerse toplumda yaygın olarak görülür. Bu hastaların bazıları geleneksel yöntemlerle kendi kendini tedavi etmeye çalışır. Bu şekilde tedavi olamayanlar artık istemeye de olsa doktor muayenesi için hekime başvurur. Gelişmiş sosyokültürel toplumlarda da durum birçok ülkede olduğu gibi benzerdir. İnsanlar proktolojik muayeneden (anal bölge muayenesi) olabildiğince kaçma eğilimindedir. Hekimler arasında da bu bölgenin hastalıklarında tecrübe sahibi olma ve proktolojiye ilgi ne yazık ki istenen düzeyde değildir. Bu nedenle hastalıkların doğru teşhis edilmesi ve başarılı tedavi diğer bölge hastalıklarına göre daha zor olmaktadır. 

Hemoroidal hastalık birçok sebepten etkilenen bir hastalıktır. Bu sebeplerin en başında yaşam tarzı, ailevi yatkınlık, mesleki yatkınlık, diyet faktörleri ve gebelik gibi durumlar sayılabilir.

 

Hemoroid ameliyatı mı, lazer mi, bant ligasyonu mu olmalıyım!

Hemoroidal hastalık çok ağrılı olan strangüle evre 4 hemoroidal hastalıktan sadece rektal kanama şikayeti yapan evre I iç hemoroidal hastalık gibi çok değişken bir şiddette görülebilir. Hemoroidal hastalığın tedavisinde hastalığın evresi, şiddeti ve tekrarlama sıklığı önemlidir. İlaç tedavisi ile şikayetlerin geçtiği ancak sık tekrarlayan durumlarda da işlem yapma kararı alınabilir.

Her hemoroidal hastalığa aynı tedavi seçeneği ile yaklaşmak doğru olmaz. Bu durum genellikle konuda tecrübe ve hasta birikimi yeterince olmayan kliniklerin her evredeki hemoroidal hastalığa yeni çıkan teknolojik cihazla tedavi etme eğilimi göstermesinden kaynaklanır. Günümüzde buna en güzel örnek hemoroidal hastalıkta lazer tedavisidir. Her evreye ve her hastaya aynı yaklaşımın sonunda lazerin bir işe yaramadığı ya da anal daralma yaptığı gibi söylencelerin son günlerde hastalarımızdan sıkça duymamızdır. Halbuki doğru hasta seçiminde hemoroidlere lazer uygulaması son derece başarılı bir işlemdir. Yine hemoroid bant ligasyonu ile tüm hemoroidal hastalıkların ağrısız şekilde tedavi edileceğinin vaat edilmesi de gerçekçi değildir. Hemoroidal hastalığın tedavisi karmaşık, tecrübe, bilgi birikimi, hasta çeşitliliği ve yüksek teknolojik destek gerektiren bir durumdur. Cerrahın sadece bir tedaviye fikse olması ve diğer tüm tedavileri ve teknolojik gelişmeleri görmezden gelmesi çok mümkün değildir. İleri evre hemoroidal hastalıklarda cerrahi tedavi hala en iyi tedavi yöntemlerinden biri iken erken evre hastalıkta lazer ve hemoroidal bant ligasyonu iyi bir seçenektir.

 

Hemoroid Tedavisi Yöntemleri:

Hemoroid Tedavisi Yöntemleri: En İyi Hemoroid Tedavisi

 

Önceki BlogAnal Fistül Neden Oluşur?
Sonraki BlogStrangüle Hemoroid