Hemoroid Ameliyatı Sonrası Tekrarlama Olur Mu?

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Tekrarlama Olur Mu?

 

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Tekrarlama Olur Mu?

Hemoroidal hastalık her hasta için farklı evrelerde olabilir. Hastalığın tedavisi hemoroidal hastalığın evresine göre yapılmalıdır. Anatomik olarak hemoroidler olması gereken faydalı yapılardır. Hastalık geliştirmediği sürece müdahile edilmemelidir.

İleri evre hemoroidal hastalık evre 4 olarak kabul edilir. Bu hastalıkta hemoroid pakeleri şiş ve anal kanaldan dışarı çıkmış ve sürekli olarak dışarda bulunur. Evre 4 hastalıklar bazen çok ilerlemiş düzeyde olabilir. Bu durum genelde tedavisini geciktiren ve ameliyat olmaktan kaçınan hastalarda gelişir.

İleri evre hemoroidal hastalıkta hemoroid pakelerinin çıkartılması gerekebilir. Bu ameliyata konusunda uzman ve tecrübeli ellerde başarıyla yapılabilmektedir. Hemoroid pakeleri sağlı dışkılama için önemli yapılardır. Anal kanalın sağlıklı fonksiyonu için tüm hemoroid pakeleri çıkarılmamalıdır. Daha iyi tedavi için tüm pakelerin çıkarılması anal kanalın fonksiyonu olumsuz etkileyebilir.

Bu nedenle hemoroid ameliyatları sırasında sağlıklı anal kanal mukozası bırakılması, hastalıksız hemoroid pakelerinin çıkarılmaması sağlıklı anal kanal fonksiyonu için önemlidir. Sağlıklı anal kanal fonksiyonu için hastalıksız hemoroid pakelerinin bırakılması ilerde bu hemoroid pakelerinden sorunlar yaşanmasına sebebe olabilmektedir. Ancak yaşanan sorunlar genelde ilaç tedavisi ve bazı önerilerle geriler. Bazen hastaların ameliyat oldum ama sonra tekrarladı şikayetinin kaynağı budur.

Bazen aynı hastada farklı evrelerde hemoroidal l hastalık olabilmektedir. Bu nedenle kombine tedaviler yapılması önemlidir. Yani bir hemoroid paketi çıkarılırken diğerine lazer / bant ligasyonu yapılabilir. Hemoroidal hastalığı tedavi edilirken anal kanal fonksiyonu korunmaya çalışılmalıdır.

 

Önceki BlogAnal Fistül Neden Oluşur?
Sonraki BlogTiroid Ameliyatlarında Sinir Monitörizasyonu