Hemoroidal (Basur, Hemoroid) Hastalık İçin En Uygun Tedavi Seçeneği Nedir?

Hemoroidal (Basur, Hemoroid) Hastalık İçin En Uygun Tedavi Seçeneği Nedir?

 

Hemoroidal (Basur, Hemoroid) Hastalık Nedir?

Hemoroidal hastalık (basur) toplumda sık görülen hastalıklardandır. İnsanların çoğu hayatının bir döneminde hemoroidal hastalık (basur şikayeti yaşamaktadır. Genellikle bu durum kendisini stresli dönemlerde, kabızlık ve ishal sonrasında anal bölgede şişlik, ağrı, huzursuzluk hissi, kaşıntı ve kanama olarak kendini belli eder.  Çoğu zaman herhangi bir tedavi almadan 2-3 gün içerisinde geriler. Anal şişlik ve ağrı genelde acı gibi baharatlı yiyecek tüketimi sonrası artabilir. Tekrarlayan ataklar şeklinde hemoroidal hastalık geçiren hastalarda şişip inen hemoroid pakeleri nedeniyle anal bölgede sönmüş balon görüntüsünde deri çıkıntıları / deformiteler oluşur. Özellikle kadınlarda bu görüntü kozmetik olarak rahatsız edici olabilmektedir.

 

Hemoroidal Hastalık Gelişimi

Dışkılama alışkanlığı da hemoroidal hastalık gelişimine yol açmaktadır. Hijyenik sebeplerden dolayı tuvalet tutma, kabızlık, ıkınarak dışkılama, sık tuvalete gitme, uygunsuz alafranga tuvalet kullanımı gibi sebeplerde hemoroidal hastalık gelişimine yol açmaktadır.

Hemoroidal hastalığın %90’ı medikal tedavi, diyet ve dışkılama eğitimi ile gerilemekte ve cerrahi tedavi ihtiyacı olmamaktadır. Tedaviye dirençli ya da sık tekrarlayan hemoroidal hastalıkta girişimsel yöntemlere başvurmak gerekebilmektedir.

 

Hemoroidal Hastalık İlerlemesi

Hemoroidal hastalık iç hemoroidal hastalıkla başlar ve bu hastalığın ilerlemesi ile dış hemoroidal hastalığa doğru evrilir.  Bazen sadece dışkılama sırasında kanama şikayeti olarak kendini gösterebileceği gibi anüste (makatta) ceviz boyutunda şişlikler(memeler) şeklinde de olabilmektedir.

 

Hemoroidal Hastalık Tedavi Yöntemleri

Hemoroidal hastalık, hastalığın düzeyine ve şikayet durumuna göre tedavi edilmelidir. Daha öncede belirtiğim gibi hastalığın %90’ı ilaç ve medikal önerilerle geriler. Ancak ileri evre hemoroidal hastalık tedavisi son derece teknik ve zor bir konudur. Bazen ameliyat edilemez duruma gelen dev hemoroidal (basur) hastalıkta cerrahın deneyimi ve teknik kabiliyeti hastalığın tedavisindeki en önemli değeri oluşturur. Hemoroidal hastalığın tedavisinde sihirli bir alet ya da cihaz yoktur. Lazer ve özel ultrason damar bağlama teknikleri konusuna hakim ve oluşacak komplikasyonları tedavi edebilecek cerrahların elinde bir sonuç yaratır. Bu cihazlar hemoroidal (basur) hastalığın hepsinde başarılı sonuç vermez. Tedavi yöntemi hastalığın evresine göre kişiye özgü yapılmalıdır.

 

Hemoroidal Hastalık Lazer Tedavisi

Biz kliniğimizde hastalığın evresine ve hastanın şikayetlerine göre kişiye özgü tedavi uygulamaktayız. Kimi hastaya sadece lazer tedavisi uygulanırken kimi hastaya kombine tedavi yani Lazer ve bizim modifiye ettiğimiz cerrahi yöntemler uygulanırken kimisine de modifiye cerrahi tedaviler yapılmaktadır.

Hemoroidal hastalık aynı hastada bile farklı evrelerde olabilir. Bir tarafındaki hemoroidal hastalık erken evre iken diğer tarafında ileri evre olabilir. Bu nedenle tek bir yöntemi biliyor ve uyguluyor olmak hastalığı tedavi etmez, tekrarlamasına nende olur. Hastaların en önemli dikkat etmesi gereken konu tedavisinin tam olarak yapılıyor olmasıdır. Sadece bir cihaz hastalığı tedavi etmez, teknolojiye hakimiyet, tecrübe ve diğer tekniklerle kombine edilip edilmemesi çok önemlidir.  Her hastaya ve hemoroidal hastalığın evresine göre tedavi planlanmalı ve kişiye özgü cerrahi girişim planlanmalıdır. Bazen aynı hastada lazer gibi teknolojik cihazların yanı sıra modifiye cerrahi teknikleri de kullanmak gerekebilir.

 

Önceki BlogAnal Fistül Neden Oluşur?
Sonraki BlogHemoroidim Var Ne Yapmam Lazım?