Hemoroidim Var Ne Yapmam Lazım?

Hemoroidim Var Ne Yapmam Lazım?

 

Hemoroidal hastalık sık görülen bir durumdur. Toplumda %50-60 sıklıkla görülür. Hemoroid genellikle iç ve dış hemoroidal hastalık olarak ikiye ayrılabilir. İç hemoroidal hastalık dışkılama sırasında kanama ile kendini belli ederken dış hemoroidal hastalıksa makatta şişlik ve ağrı ile kendini belli eder. Çoğunlukla kabızlık ya da ishal sonrası belirginleşir. Ailevi özelliği vardır.

Hemoroidal hastalık şikayetiniz olduğunda ilk yapmanız gereken sıcak su uygulamasıdır. Duş fıskiyesi ile ya da bir leğenin içine sıcak su (banyo yaptığınız sıcaklıkta) koyarak 3-5 dakika süreyle anal bölgenize uygulamanızdır. Eğer iç hemoroidler dışarı sarkmış ise ve kendiliğinden içeri girmiyorsa bir eldiven giyerek bu sarkmış hemoroid pakelerini anal kanalın içerisine doğru redükte etmemek (geri itmek) ağrınızı azaltacak ve hemoroidlerin şişmesini azaltacaktır. İshal veya kabızlık durumu varsa diyetinize dikkat ederek bu durumu düzeltmeniz gerekmektedir. Tuvalette uzun süre oturmamalısınız ve dışkılamayı ıkınmadan yapmalısınız.

Sıcak su uygulamasını günde 3 kez ve dışkılama sonrası yapabilirsiniz. Hemoroid kremlerini sıcak su uygulaması sonrası sürebilirsiniz. Kabızlık şikayetiniz için sabahları zeytin yağ ve 2 adet kaysı tüketimi işe yarayacaktır. Ayrıca günde en az 2,5 litre su tüketimi de çok önemlidir. İshal şikayeti içinde probiyotik kullanımı/yoğurt tüketimi faydalı olacaktır. Israrcı ishalde doktorunuzla görüşmenizde fayda olacaktır.

Bizim açımızdan hemoroidal hastalıkta en önemli sorun bu hastalığın rektum kanseri ile karışmasıdır. Rektum kanseri olan hastaların %50’si kendisi hemoroid hastası zannettiği için doktora geç başvurmaktadır.

Hemoroidal hastalık kolon kanserine dönüşmez. Bu nedenle rektal kanaması olan her hasta rektum kanseri açısından değerlendirilmelidir.

Hemoroidlerin (hemoroidal hastalık) %90’ı her han gibi bir girişim / cerrahi işlem gerektirmeden tedavi edilebilir. Bu nedenle hastalık ilerlemeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Gecikmiş tedavi hastalığın ilerlemesine ve cerrahi tedavi gereksinime ihtiyacı artıracaktır.

Hemoroidim Var Ne Yapmam Lazım?

Bizim uyguladığımız tedavi prensiplerinde hemoroidal hastalık mümkünse önce girişimsel olmayan yöntemlerle tedavi edilmektedir.  Medikal tedavinin başarısız olduğu ya da hastalığın sık tekrarladığı durumlarda hemoroidal hastalık, hastalığın evresine ve hastaya özgü olarak planlanmış lazer, bant ligasyon ve modifiye cerrahi girişimler ile tedavi edilmektedir.

 

Önceki BlogAnal Fistül Neden Oluşur?
Sonraki BlogYaz Döneminde Proktolojik Hastalıklarda Artış