Robotik Kolon ve Rektum Cerrahisi Nedir?

Robotik Kolon ve Rektum Cerrahisi Nedir?

 

Robotik Kolon ve Rektum Cerrahisi, Prof. Dr. Bahadır EgeRobotik Kolon ve Rektum Cerrahisi Nedir?

Robotik cerrahi kapalı cerrahi sistemlerin geliştirilmiş 3 boyutlu halidir. Cerrah ameliyatı bir konsoldan karın içini 3 boyutlu gördüğü bir ortamdan idare ettiği robotik kollar ile gerçekleştirir. Ameliyatı cerrah yapar. Özellikle rektum kanseri gibi vücudun dar alnında yerleşen hastalıkların tedavisinde son derece kolaylık sağlar. Laparoskopik cerrahinin tüm avantajlarını içerir. Kolon kanseri içinde başarı ile uygulanır ve cerrahın ameliyatı daha konforlu yapmasını sağlar.

 

Robotik Kolon ve Rektum Cerrahisi Neden Uygulanır?

Kapalı cerrahi sistem olan robotik cerrahi seçilmiş vakalarda karın duvarı açılmadan küçük kesilerden yerleştirilen robot kollar ile uygulanır. Açık cerrahiye göre yara iyileşmesi daha hızlı olur, kanama ve enfeksiyon riski azalır. Dar alanda hastalıklı yapıya ulaşmak kolaylaşır.

 

Robotik CerrahiRobotik Kolon ve Rektum Cerrahisi Nasıl Uygulanır?

Robotik cerrahi, cerrahın karın içini 3 boyutlu gördüğü bir konsoldan yönlendirdiği robotik enstrümanlarla yapılır. Ameliyatı cerrah yapar. Robotun hiçbir aşamada ameliyata müdahalesi olmaz.

 

Robotik Kolorektal CerrahiRobotik Kolon ve Rektum Cerrahisi Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir?

Kolon ve rektum kanseri tedavisi robotik cerrahi ile başarılı bir şekilde ameliyat edilebilir. Bu ameliyatlarda bağırsağın kanserli kısmı ve lenf bezlerinin çıkarılması gerekmektedir. Robotik cerrahi sistemde cerrah bir konsoldan kumanda ettiği robotik kollar ameliyatı yapar.  Fotoğraflarda gösterildiği gibi küçük kesilerden karın açılmadan ameliyat yapılır. Ayrıca cihazın en önemli özelliği olan dar alanda cerrahın elinin hareketlerini uygulayan küçük robotik aletlerle ameliyatın yapılabilmesidir.

 


Sizden gelen sıkça sorulan soruları Prof. Dr. Bahadır EGE cevaplıyor…

 

Robotik Cerrahi Kolorektal CerrahiRobotik cerrahi güvenli mi?

Robotik cerrahi Sağlık Bakanlığı’nca da güvenliği onaylanmış dünya genelinde uygulanan bir cerrahi yöntemdir.

 

Robotik cerrahi (da Vinci robotu) hangi alanlarda kullanılır?

Genel cerrahide; fıtık ameliyatları, kolon kanseri, rektum kanseri, kolon ameliyatları, mide ameliyatları olarak özetlenebilir. Laparoskopik cerrahinin yapıldığı tüm ameliyatlar robotik cerrahi ile de yapılabilir.

 

Robotik cerrahinin normal cerrahiden farkı nedir?

Robotik cerrahi kapalı cerrahi gurubundadır. Yukarda bahsettiğimiz kapalı cerrahinin tüm avantajlarını sağlar.

 

Robotik Kolon ve Rektum Cerrahisi Nasıl UygulanırRobotik cerrahi ameliyatı fiyatını belirleyen unsurlar nelerdir?

Robotik cerrahinin en önemli handikabı fiyatlandırmasının yüksek olmasıdır. Muadilsiz ve tamamen dış bağımlı teknoloji olduğu için kullanılan malzemeler döviz bazlı hesaplanmaktadır. Yatırım maliyeti de yükse olduğu için ne yazık ki standart cerrahilerde dahi yüksek maliyetler çıkmaktadır.

 

Önceki BlogAnal Fistül Neden Oluşur?
Sonraki BlogRobotik Kasık Fıtığı Ameliyatı