Göbek Fıtığı Nedir?

Göbek Fıtığı Nedir?

 

Göbek Fıtığı Nedir?

Göbek fıtığı göbek deliğinden (umblikustan) gelişen fıtıktır. İnsanlarda sık görülen bir fıtık türüdür. Kasık bölgesi (inguinal) gibi burasıda potansiyel fıtık alanıdır.

 

Göbek Fıtığı Tanısı Nasıl Konulur?

Küçük fıtıklarda ağrı ön planda iken büyük fıtıklarda göbekte şişlik belirgindir. Tedavisini  ihmal eden hastalarda barsak boğulması, tıkanıklığı gibi acil durumlara sebep olan ağrı ve kusma şikayeti ile de kendini belli edebilir.

 

Göbek Fıtığı Tedavisi

Her fıtık hastalığında olduğu gibi göbek fıtığının da tedavisi cerrahidir. İdeal yaklaşım uygun vakalarda robotik/laparoskopik fıtık önerimdir. Ancak çok büyük fıtıklarda açık cerrahi onarım yapılabilir. Her cerrahi girişinde uygun kaliteli mesh (yama) kullanılması uygun olacaktır.

 

Göbek Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılı?

Göbek fıtığı ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Anestezi riski olan hastalarda ise epidural anestezi ile de yapılabilir. İleri yaş ve kalp yetmezliği olan hastalarda da güvenli bir şekilde umblikal herni onarımı yapılabilir.

 

Açık Göbek Fıtığı

Açık göbek fıtığı ameliyatı, özellikle büyük fıtıklarda, karın duvarı defekti geniş olan hastalarda tercih edilebilir. Seçilecek yamanın (mesh) kalitesi çok önemlidir. Genelde ağrısız bir cerrahidir ve hastanede ameliyat günü dışında kalmayı gerektirmez. Geniş defekte sahip fıtıklarda ameliyat bölgesine diren konulabilir.

 

Kapalı Göbek Fıtığı

Laparoskopik (kapalı) göbek fıtığı ameliyatı fıtık cerrahisinde ilk tercih edilecek yöntemdir. Vaka seçimi kapalı cerrahinin başarısını belirler. Biz ilk tercih olarak kapalı cerrahiyi hatta robotik fıtık cerrahisini hastalarımıza önermekteyiz. Burada kapalı cerrahinin avantajı karın içi basıncı karın içinden karşılamasıdır (araba lastiği patlağının lastiğin iç karnından yapılması mantığıyla aynıdır). Laparoskopik/robotik kapalı fıtık cerrahisinde kanama ve ameliyat sonrası ağrı açık cerrahiye göre daha az olmaktadır.

 

Göbek Fıtığı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Her fıtık cerrahisinde olduğu gibi ameliyat sonrası fıtığın büyüklüğüne ve uygulanan tekniğe bağlı olarak bir süre ağır kaldırmamak gerekir. Laparoskopik cerrahi sonrası ise ağrı daha az olacağı için hastanın zorlayıcı hareketlerden kaçınması gereklidir.

 

Göbek Fıtığı Tedavi Edilmezse Ne olur?

Tedavi edilmeyen göbek fıtığında defekt her geçen gün büyür ve karın içi bağırsaklar deri altına doğru çıkar ve orada kalır. Bu cerrahiyi zorlaştırma bir etkendir ve nüks oranı bu vakarlarda daha yüksektir.

En önemli komplikasyonu ise barsak düğümlenmesi, gangren ve bağırsak delinmesidir. Bu durum hayatla bağdaşmaz ve ölümcül seyreder. Böyle bir klinik geliştiğinde hasta acil olarak ameliyat edilir.

 

Bebek Göbek Fıtığı Ameliyatı

Bebeklerde göbek fıtığı defektin büyüklüğüne göre cerrahi uygulanmadan önce kendiliğinden kapanması beklenebilir, acil duruma sebep olan durumlarda cerrahi yapılmak zorundadır. Bebek fıtıklarının tedavisi çocuk cerrahisi uzmanlarının konusudur. Böyle bir durumda çocuk cerrahisi uzmanına danışılmalıdır.

 

Sizden gelen sıkça sorulan soruları Prof. Dr. Bahadır EGE cevaplıyor…

 

Göbek Fıtığı Ağrısı Nereye Vurur?

Göbek fıtığı ağrısı genelde göbek çevresinde olur ancak tıkanıklık ve barsak ölümüne yol açtıysa karında yaygın ağrı, bulantı, kusma ve ateş yapabilir.

 

Göbek Fıtığı Karın Ağrısı Yapar Mı?

Göbek fıtığı karında yaygın ağrı ve göbekte şiddetli ağrıya sebep olabilir.

 

Göbek Fıtığı Ameliyatı Tehlikeli Mi?

Göbek fıtığı ameliyatı; uygun şartlar sağlanır ve ameliyat öncesi tıbbi hazırlıklar yapılır ise son derece güvenli bir cerrahidir.

 

Göbek Fıtığının Ameliyatsız Tedavisi Var Mı?

Ne yazık ki tüm fıtıklar sadece cerrahi ile tedavi edilebilir.

 

Açık Göbek Fıtığı Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Tavsiye Eder Misiniz?

Uygun vakalarda ve hasta tercihine bağlı olarak açık fıtık cerrahisi de son derece başarılı, güvenli bir cerrahidir. Laparoskopi / robotik cerrahiye uygun olmayan veya bu teknikleri istemeyen hastalarda açık göbek fıtığı cerrahisi yapılabilir ve önerilebilir.

Önceki BlogAnal Fistül Neden Oluşur?
Sonraki BlogKasık Fıtığı Nedir?