Laparoskopik Fıtık Cerrahisi

Laparoskopik Fıtık Cerrahisi

 

Laparoskopik Fıtık Cerrahisi Nedir?

Laparoskopi cerrahi; büyük karın kesisi yapmadan yaklaşık 1cm/0,5 cm genişliğinde kesilerden kamera ve cerrahi aletlerle yerleştirilerek yapılan ameliyatlardır. Her hastalıkta kullanılamasa da günümüzde birçok ameliyat bu yöntemle yapıla bilinmektedir. Fıtık ameliyatları da bu yöntemle yapıla bilmektedir. Laparoskopik fıtık cerrahisi için cerrahın bu konuda deneyiminin ve yeterince vaka tecrübesinin olması gerekmektedir.

 

Laparoskopik Fıtık Cerrahisi Avantajları Nelerdir?

Fıtık karın içi yüksek basınç veya karın duvarında oluşan zayıflamalar sonucunda gelişir. Karın içi organlar oluşan bu defektten karın dışına, cilt altı dokuya doğru şişkinlik yapar. Öksürmekle, ıkınmakla bu şişlik artar. Laparoskopik cerrahinin en büyük avantajı fıtık cerrahisinde yerleştirilen mesh (yama)’in karın içinden konulmasıdır. Böylece basıncın karşılanması ve nüksün önlenmesi daha başarılı olur. Kanama, yara yeri enfeksiyonu riski çok daha azdır. Ağrı açık cerrahiye ye göre daha az olur. Normal hayata/işe dönüş daha kısa sürede olur.

 

Laparoskopik Fıtık Cerrahisi ile Ne Tür Fıtıklar Tedavi Edilebilir?

Karın fıtıklarının hepsi; yani kasık fıtığı (inguinal herni), göbek fıtığı (umblikal herni), kesi-eski ameliyat yeri fıtığı (insizyonel herni) bu yöntemle ameliyat edilebilir. Ayrıca robotik cerrah olarak ben bu fıtıkları laparoskopik cerrahinin evrimsel hali olan robotik cerrahi ile de yapmaktayım. Robotik cerrahi ile bu ameliyatları yapmak cerrah açısından çok daha rahat olmaktadır. Ayrıca mide fıtığı yani hiatal hernide laparoskopik olarak yapılmaktadır.

 

Laparoskopik Fıtık Cerrahisi Yöntemleri Nelerdir?

Laparoskopik cerrahi yöntemleri fıtığın yerleşimine ve büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Konulacak yamanın (mesh)’in büyüklüğü fıtığın genişliğine göre değişkenlik gösterir. Yamanın özellikleri de seçilecek cerrahiyi etkilemektedir.

 

Laparoskopik Fıtık Ameliyatında Komplikasyon Riski Var Mıdır?

Her cerrahi işlem gibi laparoskopik fıtık cerrahisinin de komplikasyon riskleri vardır. Ancak bu riskler kabul edilebilir düzeydedir. Kanama, enfeksiyon ve organ yaralanması gelişebilir. Cerrahın tecrübesi komplikasyon riskini en aza indirmede çok değerlidir. Dünya literatürü de vaka tecrübesinin komplikasyon riskini ve nüks oranlarının azaltmada önemli olduğunu göstermektedir.

 

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Fıtık cerrahi sonrası özellikle yamanın(mesh) in dokuya tam kaynamasının ve dokuların eski gücüne kavuşmasının tamamlanması için 6-8 hafta çok önemlidir. Bu süre içesinde hasta kendini korumalıdır. Karın içi basıncı artıracak ıkınma, öksürme ve ağrı kaldırma gibi eylemlerde çok dikkatli olmalıdır. Ağırlıkları/ çocukları kaldırırken karın kasları yerine ayak kasları kullanılmalıdır. Ağrılıklar yere diz çökülerek kaldırılmalı ve 5 kg geçmemelidir.

 

Kapalı Kasık Fıtığı ve Açık Kasık Fıtığı Ameliyatları Arasındaki Temel Fark Nedir?

Kapalı cerrahinin (laparoskopik) cerrahiye ye en önemli üstünlüğü yama (mesh)’in karın içinden konulmasıdır. Kapalı cerrahi büyük karın kesisi/cilt kesi olmadan  yapılır ve bu enfeksiyon riskini en aza indirir.

 

Laparoskopik (Kapalı Yöntem) Kasık Fıtığı Ameliyatı Ücreti nedir?

Laparoskopik cerrahi fiyatı; fıtığın yerleşimine, kullanılacak cerrahi malzeme, hastane, sigorta özelliği ve yama (mesh)’in özelliğine göre değişiklik gösterir. Bu durumların incelenmesi ve fiyat/ bilgi verilmesi için 0533 239 32 81 numaralı telefondan irtibata geçebilirsiniz.

 

Önceki BlogAnal Fistül Neden Oluşur?
Sonraki BlogAnal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir?