Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık Fıtığı Nedir?

 

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık fıtığı inguinal herni (kasık fıtığı) bölgesinden çıkan fıtıklara verilen addır. Her iki kasık bölgesinden ayrı ayrı çıkabileceği gibi aynı anda (bilateral) da olabilir.

 

Kasık Fıtığı Neden Oluşur?

Kasık fıtığı erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür. Kasık bölgesinde potansiyel olarak zayıf bir alan olan inguinal kanal bulunmaktadır. Bu alandan erkeklerde anne karnındayken testisler skrotuma iner. Yaşın ilerlemesi ile bu alandaki doku ve kas yapıları zayıflar ve zorlanma sonucunda fıtık gelişimi olabilir.

Karın basıncını artırarak kasık bölgesinin zorlanmasına sebep olan durumları kabızlık, prostat hastalığı, kronik öksürük, gebelik ve ağrı kaldırma olarak özetleyebiliriz.

 

Kasık Fıtığı Zararları Nelerdir?

Her fıtıkta olduğu gibi ilk bulgular ağrı ve o bölgede şişlik olarak görülebilir. Daha sonra fıtığın büyümesi ile skrotumda ve kasıkta şişlik gelişebilir. Erkeklerde testise giden damarları etkileyerek varikosele, sıcaklık artışına ve sıkışmaya yol açarak üreme sağlığına olumsuz etkiye yol açabilir. En istenmeyen ve acil cerrahi gerektiren komplikasyonu ise barsak düğümlenmesi ve barsak dokusunun kanlanmasının bozularak gangren olmasıdır.

 

Kasık Fıtığı Çeşitleri Nelerdir?

Kasık fıtığının inguinal kanalla olan ilişkisine göre direkt ve indirekt olarak sınıflandırılır. Pantolon herni (fıtık) dediğimiz durumda ise skrotuma inmiş dev fıtıklardan bahsederiz.

Yine bu bölgede görülen ve kadınlarda daha sık rastlanan femoral fıtık (herni)’de bir başka fıtık türüdür.

 

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığında ilk bulgu kasık bölgesinde ağrıdır. Daha sonra bu bölgede ele gelen şişlik ve daha sonrasında da gözle görülür bir şişlik olur. Kadın ve erkeklerde bulgular benzerdir. Kasık hernisi (fıtığı) komplike olduğunda yani fıtıklaşan barsak düğümlenir veya kanlanması bozulursa; gangren olursa hastada bulantı, kusma, şideetli karın ağrısı gibi acil cerrahi gerektirecek bulgular ortaya çıkabilir.

 

Kasık Fıtığı Tanısı Nasıl Konulur?

Küçük fıtıklar bazen muayene sırasında anlaşılmaya bilir. Kasık fıtığı muayenesi en iyi hasta ayakta iken yapılır. Erken fıtıklarda tanı yüzeyel ultrasonla konulur. Büyük fıtıklarda tanı muayene ile kolayca konulabilir.

 

Kasık Fıtığı Tedavisi Hakkında Genel Bilgi

İnguinal Herni’nin (kasık fıtığı) tek tedavi yöntemi vardır o da cerrahi tedavidir. Korse veya ilaçlarla tedavi edilemez. Açılan defektin cerrahi olarak onarılması gereklidir. Cerrahi yöntemler açık ve kapalı (laparoskopik) olarak ikiye ayrılır. Uygun vakalarda laparoskopik (kapalı) cerrahi tekniğin seçilmesi uygun olacaktır.

 

Kasık Fıtığı Ameliyatı Kararı Nasıl Alınır?

Her kasık fıtığı cerrahi olarak tedavi edilmelidir. Başka alternatif bir yol yoktur.

 

Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İnguian herni (kasık fıtığı) ameliyatında ilk tercih uygun vakalarda laparoskopik cerrahidir (kapalı cerrahi).  Mesh (yama) kullanılarak yapılır. Yama kullanılmayan cerrahilerden sonra %40’lara varan nüks oranları bildirilmiştir ve günümüzde yama kullanılmadan kasık fıtığı cerrahisi nerdeyse hiç yapılmamaktadır. Mesh (yama) seçimi çok önemlidir. En uygun ve kaliteli mesh kullanılması hasta sağlığı açısından çok önemlidir.

 

Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Laparoskopik fıtık cerrahisi (kapalı fıtık cerrahisi) ucunda kamera olan en laparoskopik kamera ve aletler kullanılarak yapılmaktadır. 3 adet en büyüğü 1 cm olan kesilerle fıtık alanına ulaşılmakta ve mesh (yama) ile onarım yapılmaktadır. Açık cerrahiye en önemli üstünlüğü yamanın fıtık defektinin arkasında konuluyor olmasıdır.

 

Sizden gelen sıkça sorulan soruları Prof. Dr. Bahadır EGE cevaplıyor…

 

Sıkışmış Kasık Fıtığı Nedir?

Sıkışmış kasık fıtığı fıtık alanına giren karın içi organları sıkışarak boğulmasıdır. Acil bir durumdur ve acil cerrahi tedavi gerektirir.

 

Nokta Kasık Fıtığı Nedir?

Point herni (nokta kasık fıtığı) yeni başlayan ve genelde muayene ile belli olmayan ultrasonda ortaya çıkan fıtıktır.

 

Ameliyatsız Kasık Fıtığı Tedavisi Mümkün Müdür?

Kasık fıtığı ameliyatsız düzelmez.

 

Kasık Fıtığı Tedavi Edilmezse Organ Kaybına Yol Açabilir Mi?

Kasık fıtığında bağırsaklarda sıkışma, boğulma ve gangren gelişirse barsak kaybına yol açabilir ve çok ciddi sonuçlara sebep olabilir.

 

Kasık Fıtığı Çocuklarda Olur Mu?

Çocukluk çağında kasık fıtığı gelişebilir. İnguinal kanalın doğun sonrası açık kalması buna sebep olan nedenlerden biridir.

 

Kasık Fıtığı Ameliyat Sonrası Tekrarlar Mı?

Başarılı bir cerrahi ve uygun kaliteli mesh (yama) kullanımı sonrasında nüks yani tekrarlama nadirdir.

 

Kasık Fıtığı Ameliyat Fiyatı Nedir?

Kullanılacak teknik ve mesh (yama)’e göre fiyatlar değişkenlik azr etmektedir.

 

Şişlik Olmadan Kasık Fıtığı Olabilir Mi?

Çok küçük fıtıklarda veya yeni başlayan fıtıklarda ağrı dışında belirgin şişlik olmayabilir.

 

Kasık Fıtığı Sağda Mı Solda Mı Olur?

Her iki tarafta da kasık fıtığı olur, bazen aynı anda sağda ve solda yani bilateral herni gelişebilir.

 

Kasık Fıtığı Erkeklerde Daha Mı Çok Görülür?

Kasık fıtığı erkeklerde daha sık görülürken femoral herni (fıtık) kadınlarda sık görülür.

 

Kasık Fıtığı Nasıl Görülür?

 

Kasık Fıtığı - Fıtık Kesesi

Kasık Fıtığı - Fıtık kesesinde boğulmuş, gangren olmuş bağırsak, acil ameliyat görüntüsü.

 

Önceki BlogAnal Fistül Neden Oluşur?
Sonraki BlogKolon Kanseri Nedir?